WORRIES INTO POSSIBILITIES

Problema Lenkijos darbo rinkoje – ukrainiečių migracija į Vokietiją

2019-09-24

 

Maždaug pusė ukrainiečių, įdarbinamų Lenkijos įmonėse, dirba Vokietijoje. Vien 2019 m. pirmąjį pusmetį Ukrainos piliečių darbo užmokestis Lenkijoje išaugo 10 proc. – manoma, kad iki metų galo jis pakils dar 10 proc., o per pastaruosius 5 metus jis iš viso pakilo net 70 proc. 

 

Deja, kylantis darbo užmokestis nėra pakankama priežastis Ukrainos piliečiams likti dirbti vietinėje (Lenkijos) darbo rinkoje. Vokietijos vyriausybės sprendimas sumažinti teisinius reikalavimus kvalifikuotiems darbuotojams iš ne ES šalių gali reikšti 250-500 tūkst. ukrainiečių išvykimą iš Lenkijos. 

 

Lenkijos vyriausybės atstovai vis pasisako apie tai, kad svarbiausia – tinkamos gyvenimo ir darbo sąlygos. Personalo ir paslaugų sektoriaus informacija parodo, kad net 2014 metais vidutiniškas darbo užmokestis, mokamas Ukrainos piliečiui buvo 7,3 zloto už valandą, po mokesčių. Dabar ukrainiečiai gauna maždaug 12 zlotų už valandą, tačiau dirbant, pavyzdžiui, statybose, jam mokamas 18 zlotų už valandą atlygis. 

 

Nepaisant gero darbo užmokesčio, aiškėja tendencija, jog dauguma šių ukrainiečių emigruos į Vokietiją. Tai – Vokietijos vyriausybės sprendimo sumažinti reikalavimus kvalifikuotiems darbuotojams ne iš ES šalių pasekmė. Vokietijos įmonės, kaip pastebi Krzysztof Inglot, Personal Service prezidentas, šiems darbuotojams nuomoja viešbučius greta Lenkijos-Vokietijos sienos, kur gali apmokyti darbuotojus, mokyti juos kalbos bei teisinių reglamentų – kaip pasilikti Vokietijoje ilgiau, kaip gauti tam tikras socialines garantijas ar kaip adaptuotis Vokietijos visuomenėje. 

 

Situacijos nepalengvina ir tai, kad alga Vokietijoje – 3-4 kartus didesnė, nei Lenkijoje, bei tai, kad tokios migracijos atveju liktų labai daug tuščių, mažiau kvalifikuotų darbuotojų reikalaujančių, darbo vietų. Statistika byloja, kad šiai situacijai besitęsiant, 2025 m. Lenkijai trūks 1.5 milijono darbuotojų.

 

Lenkija planuoja spręsti problemą sukurdami sistemą su papildomomis iniciatyvomis – tinkamomis gyvenimo sąlygomis, socialinio saugumo paketais, sveikatos apsauga bei išsilavinimo galimybėmis vaikams.